“Storsjöodjuret” i Öresund
Menzi Muck och Martins Schaktservice lägger de sista pusselbitarna inför 20-årsjubileet av återskapandet av det nya Bjerreds Saltsjöbad. Man installerar nytt avlopp samt nya vattenledningar till kallbadhuset och dess restaurang. Unika egenskaper från Schweiziska Menzi Muck effektiviserar och möjliggör rörläggningen. Martin Olsson, på Martins Schaktservice i Stockamöllan har under flera år förespråkat flexibiliteten och förmågorna som Menzi Muck-maskinerna besitter. Redan 2020 köpte han sin första maskin, som idag har visat sig bli en lyckad investering. Idag har han två maskiner och en ny är på ingång.
– Jag såg maskinen på en mässa och slog till. Det har jag inte ångrat en sekund. Jag får idag jobb som ingen annan klarar på samma smidiga sätt, säger Martin som precis slutit ett stort avtal med VA Syd för röjning och muddring i en stor del av sydvästra Skåne.
“Långa Bryggan” Sveriges längsta badbrygga med sina 574 meter
Just idag träffar vi Martin i Bjärred, ett par mil väster om Lund vid Öresundskusten, där Martin tillsammans med anläggare med våtdräkter lägger rör- och avloppsledningar. Projektet är ett delprojekt av en totalentreprenad åt Lomma kommun och dess nybyggnation av brygga med badplattform samt rivning av befintlig brygga. Befintlig brygga och även den nya bryggan ansluter till befintligt kallbadhus och restaurang. Nya bryggan har gjorts kraftigare och högre än den befintliga för att möta framtida klimatförändringar samt bli mer tillgänglig för besökare.
Triterra Anläggning genomför rörläggningen på uppdrag av beställaren Föreningen Bjerreds Saltsjöbad. Martin berömmer Johan Naumann, Triterra Anläggning, som aktivt letade kreativa och nya lösningar för att effektivt hitta bästa lösningen för förläggning och viktning av rören.
– Arbetet går smidigt och bra och vi är klara redan nästa vecka. Man har provat med bandgrävare men det fungerar inte här. Frigången till vattnet kräver stora maskiner och de sjunker i den mjuka botten. Jag kan fördela trycket på botten över en större yta och även reglera djupgåendet, så här sitter jag fint, säger Martin.
– Maskinen tar ingen skada, det mest ömtåliga är nog tiltrotatorn. Den får jag ge lite extra kärlek när jag kommer tillbaka till verkstaden.
Som vanligt ställer Menzi Muck ut på Entreprenad Live i höst.
– Kom förbi Menzi Mucks monter på mässan så visar jag vad man kan göra med min fina maskin, avslutar Martin.
Bakgrundsfakta: Bjerreds Saltsjöbad
I Bjärred har det funnits ett kallbadhus sedan mitten på 1800-talet men först 1901 förvandlades bondebyn till en riktig badort. I samband med att tågförbindelsen Lund-Bjärred stod klar byggdes Bjerreds Saltsjöbad. Banan gick från Lunds västra via Nybble, Gamlemark, Fjelie, Leråkra och Kanik.
I Bjärreds Saltsjöbadspark fanns restaurang, ett finare badhotell och ett enkelt turisthotell, brunnsskiosk, kägelbanor och tennisbanor. Arkitekt var Theodor Wåhlin. En solig sommardag kunde uppemot 5 000 personer komma med tåget från Lund. Det gjorde Bjärred, tillsammans med Mölle och Falsterbo, till en av de mer kända och fashionabla i Skåne.I centrum för badlivet har under långa tider Långa Bryggan varit en aktiv och påtagligt inslag.
2003 tilldelades Bjerreds Saltsjöbad och arkitekt Oliver Lühr Lomma Kommuns pris för god byggnadskultur.