Snabba puckar när vägskyltar tas fram
Mycket av det som sker i entreprenadbranschen tar lång tid. Planer, upphandlingar och överklaganden kan dra ut i år – men när det kommer till vägskyltningen ska det ibland ske på dagen.
– Man kan ringa på förmiddagen och vilja ha skylten på eftermiddagen. Det gäller att ha hög servicegrad i den här branschen, säger Bo Ljungström, VD för PPV i Kållered några mil söder om Göteborg.
PPV ställer ut på Entreprenad Live i Göteborg i höst.
Bo Ljungström är andragenerationare i ett företag som startades av hans far.
– Han var plåtslagare och renoverade skyltar för Göteborgs stad på fritiden. Företaget växte och han vågade säga upp sig för att strata eget och han började då även sälja skyltar.
1981 byggdes den nuvarande skyltfabriken men huvudinriktningen har hela tiden varit vägmärken.
Då måste ni ha få kunder. Bara Trafikverket?
– Nej, tvärtom, vi har över 2000 kunder i vårt kundregister, berättar Bo Ljungström. Trafikverket lämnar ut olika vägsträckor på entreprenad till t.ex. Peab eller NCC. Vi kan ha dessa som kunder, men de kan i sin tur lämna ut delar av ”sin” vägsträcka till någon mindre entreprenör som vi också har som kunder. Sen finns det järnvägen, alla kommunerna och vi har också många kunder bland vägföreningar eller bostadsrättsföreningar.
Även om vägskyltar är basen i företaget så framställer man också andra informationstavlor och när Entreprenad Live är på besök rullar det just ur den stora skrivaren ut texten till en informationstavla om Slussenombyggnaden i Stockholm.
PPV har fått den färdiga texten från kunden som PDF och skickar iväg den till en skrivare. Ut kommer den folierade texten som sedan klistras upp på aluminiumskyltar. Ofta på många skyltar som sedan passas ihop när de sätts upp.
– Vi kan det här med passning, säger Bo Ljungström
Även om det fortfarande finns många hantverksled kvar i skyltframställningen så har automatiseringen gjort att PPV i dag är färre anställda en för några år sedan.
– Vi tillverkar, ytbehandlar och lackar skyltarna. Men folieringen och utskrivningen av reflexmaterial sker i dag via en scanner.
Mycket av vägmärkenas utseende är ju hårt reglerat, allt från exakt färg till exakt storlek. Men PPV gör också ”friare” skyltar, t.ex. för byggfirmor.
– Även om många kunder lämnar ett färdigt förslag så kan vi om det behövs hjälpa dem med layouten.
Framställning av vägskyltar är en mogen marknad men med åtminstone fem konkurrenter i Sverige. Antalet vägskyltar förblir ungefär det samma år efter år även om nya EU-regler ibland kan ställa krav på nya skyltar.
– Det som ökat senaste åren är avstängningsmaterial. Nya regler har införts för att öka säkerheten vid vägarbeten och det ställer nya krav på skyltning och farthinder, berättar Bo Ljungström.
Företaget har också en växande nisch inom fordonsmärkning (se artikel intill).